A Room of One's Own is een tentoonstelling over het werk en denken van vrouwelijke kunstenaars van diverse generaties uit de collectie van Bonnefanten, met gastpresentaties van Carol Rhodes, Lydia Schouten en Marijke Stultiens.
In de tentoonstelling A Room of One's Own zijn een tiental zalen gewijd aan het werk en denken van vrouwelijke kunstenaars in de collectie, die met de kracht van verbeelding en een thematische reikwijdte een naam maakten voor zichzelf in een wereld waarin mannen nog de norm waren. Naast werken uit onze vaste collectie, bevatA Room of One’s Ownook gastpresentaties van Carol Rhodes (1959-2018), Lydia Schouten (1948) en Marijke Stultiens (1927).
Lydia Schouten, I feel like boiled milk, 1980. Collectie kunstenaar.
Carol Rhodes, Coal, 2008 - 2009. Courtesy van Alison Jacques, London. Foto: Ian Marshall.
Wat is er minimaal nodig voor het maken van een kunstwerk? Die vraag stelt de Britse schrijfster en feministe Virginia Woolf (1882-1941) zichzelf in haar essay getiteld: A Room of One’s Own (1929). Haar antwoord: onafhankelijkheid, enige welvaart en een kamer voor jezelf. Allemaal dingen die nu vrij gewoon klinken, maar voor vrouwen wereldwijd onbereikbaar waren.
Het kunstenaarschap van Carol Rhodes (1959, Edinburgh, Schotland – 2018 Glasgow, Schotland) beslaat ruim 35 jaar. In A Room of One’s Own zijn zowel haar schilderijen als haar werken op papier te zien. Dit overzicht van haar werk na haar overlijden is haar eerste museale solopresentatie in Europa. Rhodes schilderde veel landschappen in vogelvlucht, waarbij haar werk een sterk veranderende wereld reflecteerde.
Carol Rhodes, Airport Hotel and Airport, 1996. Collectie Merlin James, Glasgow. Foto: Ian Marshall
Marijke Stultiens, Schouwburg Sittard (detail), 1957. Collectie Gemeente Sittard. Foto: Frans Lahaye
Lydia Schouten
Als pionier op het gebied van performance, video- en installatiekunst én als feministisch boegbeeld heeft Lydia Schouten (1948, Leiden) een lange staat van dienst in de internationale kunstwereld. Haar oeuvre omspant 45 jaar, met daarin belangrijke thema’s zoals massamedia, identiteit, eenzaamheid, misbruik en geweld.
Lydia Schouten, Romeo Is Bleeding (still), 1982. Muziek van Sander Wissing. Editor: Meatball, Den Haag. Collectie Bonnefanten.
Lydia Schouten, Shattered Ghost Stories, 1993. Collectie Museum Arnhem.
Marijke Stultiens
Marijke Stultiens (1927, Breda) is al ruim zeventig jaar actief als kunstenaar. In A Room of One’s Own worden werken getoond die ze maakte vanaf de jaren ‘80. Stultiens begon haar loopbaan in een tijd waarin vrouwen werden geacht hun ambities en carrière op te geven voor de man en het gezin. Voor haar was dit geen optie: ‘Een gat in je carrière overbrug je nooit.’
Marijke Stultiens werkend aan textiel object c.a. 1970. Collectie kunstenaar. Foto: Rob Stultiens
Zaalboekje
Meer weten over de tentoonstelling A Room of One's Own? Lees erover in ons zaalboekje.
Carol Rhodes, Construction Site, 2003. Collectie Charles Asprey. Foto: Antonia Reeves
Ontdek de collectie
A Room of One's Own
A Room of One's Own is een tentoonstelling over het werk en denken van vrouwelijke kunstenaars van diverse generaties uit de collectie van Bonnefanten, met gastpresentaties van Carol ...
A Room of One's Own is te zien op de tweede verdieping in dezelfde vleugel als Piet Killaars 100 Jaar.