Stof tot nadenken over het thema klimaat.
Dat geeft Eline Kersten (1994, Maastricht – Zwitserland) ons in de tiende editie van The Studio. Want welke impact heeft het op ons wanneer onze leefomgeving verdwijnt of in razend tempo verandert?
Kersten heeft een bijzondere fascinatie voor verdwijnende en veranderende landschappen. In haar veelzijdige werk belicht en analyseert ze verhalen die gaan over hoe we ons als mens verhouden tot de veranderende wereld om ons heen. Denk aan thema’s als smeltende gletsjers en natuurbranden. Wat doet klimaatverandering met ons als mens? Om verschillende verhaallijnen in haar werk te laten zien, werkt ze regelmatig samen met andere professionals. Uiteenlopend van klimaatwetenschappers tot componisten en brandweerlieden.
Glazen tijdscapsules
The Studio #10 laat een serie handgeblazen glassculpturen zien, gevuld met een vloeistof. Wie zich verdiept, leest dat het gesmolten gletsjerwater is van meer dan honderdduizend jaar geleden. Dit gletsjerwater werd voor de wetenschap opgeboord in Groenland en Antarctica en daarna naar Europa gebracht voor wetenschappelijk onderzoek. Waar de wetenschap stopt, begint de verbeeldingskracht van de kunstenaar. Het werk, dat is ontstaan in dialoog met gletsjerwetenschapper Michaela Mühl, maakt ons bewust van de snel verdwijnende gletsjers.
Vuur als vernietiger én schepper
Ook zien we in de werken van Kersten het thema natuurbranden terug. Ze staat stil bij de vraag hoe we kunnen leven met vuur als vernietigende én scheppende natuurkracht. Getoond wordt de serie zeefdrukken All that remains (2025). De serie werd gemaakt met houtskool dat Kersten verzamelde in voormalige natuurbrandgebieden de Mechelse Heide (België), Drunen (Nederland), Wolfsschlucht en Bitsch (Zwitserland). Ook het werk Life, by any other name (2025) ontstond uit verwoesting door vuur. Kersten laat in dit werk verkoold hout bewegen. Houtskool wordt meestal gezien als dood materiaal, maar in dit werk komt het tot leven.
Over de kunstenaar
Eline Kersten is een talentvol en veelzijdig kunstenaar met Limburgse roots. Ze volgde een bachelor Fine Arts aan de kunstacademie in Maastricht. Daarna behaalde ze haar master in Curating aan Goldsmiths, University of London. Ze maakt films, installaties, sculpturen, prints en kunstenaarsboeken. In 2025 werd ze bekroond met het Limburg Beeldende Kunst (LBK) Stipendium: onderdeel hiervan was een residentie van zes maanden aan de Jan van Eyck Academie en haar solopresentatie in Bonnefanten onder de naam The Studio #10: Eline Kersten. *
*Eline Kersten is de tiende ontvanger van het Limburg Beeldende Kunst Stipendium, dat in 2018 werd ingesteld door de Provincie Limburg. Het stipendium omvat een beurs, een solopresentatie in The Studio van het Bonnefanten en een werkperiode van zes maanden aan de Jan van Eyck Academie, afgesloten met een deelname aan de Open Studio’s. Zo wordt het werk van Limburgse kunstenaars aangemoedigd en onder de aandacht gebracht van een groter publiek.
Mede mogelijk gemaakt door: Provincie Limburg, Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, VriendenLoterij en GAVE fonds.
Header: Foto van de dwarsdoorsnede van een stuk houtskool van een beuk (Fagus sylvatica), gezien onder donkerveldlicht met 100× vergroting. Fotograaf: Radek Grabowski, archeobotanist/anthracoloog.