< Terug
Gilbert and George
1943, San Martino d'Abbio / 1942 Denvon - London
Gilbert en George hebben elkaar in 1967 ontmoet aan de St. Martin's School of Art in Londen en begonnen hun kunstenaarsloopbaan als 'Living Sculptures' in 1969. Tot 1979 creëerden ze onder het motto 'Art for All' zo'n vijftig van deze Levende Sculpturen, poserend in musea, galeries of op de hoek van de straat. Soms waren gezicht en handen met bronskleurige verf bestreken, maar altijd hielden ze zich aan de door hen in 1968 geformuleerde 'Laws of Sculptors', waarvan een belangrijk voorschrift luidt: 'Wees altijd keurig gekleed, goed verzorgd, ontspannen, vriendelijk, beleefd en volledig beheerst.' Van hun wetten weken ze voor zover bekend nog nooit af. Steevast gekleed in stijf-correcte, door hen zelf ontworpen kostuums, zijn ze altijd even beheerst en voorkomend, naar verluidt zelfs in dronkenschap.
In 1977 maakten zij een begin met de 'Photo-Pieces'. Met hun beelden van 'geweld, seks en eenzaamheid hebben zij nog steeds Gilbert & George tot thema.
De felle, soms gloeiende kleuren hebben de fotowerken van Gilbert & George gemeen met klassieke gebrandschilderde ramen maar ook de opbouw van het geheel, waarbij fragmenten zijn samengevoegd door middel van zwarte strips. Als bij de ramen komt dit voort uit een praktische noodzaak: de vellen fotografisch papier zijn niet groot genoeg om een beeld van dergelijke afmetingen (sommige zijn bijna vier en een halve meter hoog) op te zetten. Op nog een andere manier zijn deze werken verwant met middeleeuwse ramen. De composities zijn stuk voor stuk onderworpen aan een strenge symmetrie en hiërarchie. Ook de platheid en de afwezigheid van perspectief valt op.
Het is zonder meer duidelijk dat deze motieven geen verhalende functie of waarde hebben, maar een symbolische, emblematische of allegorische. Alle aspecten van embleem en allegorie zijn bij Gilbert & George terug te vinden. Titels en teksten zijn een belangrijk onderdeel van het werk, en verwoorden vaak begrippen als Hoop, Geloof, Vrees, Leven enzovoort. Moralistisch is het werk van Gilbert & George bij uitstek, iets wat ze zelf ook niet onder stoelen of banken steken. 'We proberen uit te zoeken wat moraliteit is, en daar confronteren we de mensen mee.’
Het museum verwierf naar aanleiding van de tentoonstelling ‘Sonofagod Pictures’ in 2006 het 45-delige fotowerk ‘Ages’ (2001).