Martin Visser, verzamelaar, ontwerper, vrije geest
Een halve eeuw intense betrokkenheid met de avant-garde op het gebied van kunst, meubelontwerp en architectuur
13 maart-17 juni 2012
In samenwerking met het Kröller-Müller Museum
Martin Visser (1922 Papendrecht – Bergeijk 2009)
Martin Visser, gerenommeerd meubelontwerper en drijvende kracht achter de verzameling Visser, kocht in 1948 zijn eerste werk van Karel Appel. Deze aankoop bleek het startsein voor een halve eeuw verzamelen op het scherp van de snede en intens engagement met kunstenaars, de kunstwereld en actuele kunstontwikkelingen.
In de loop van drie decennia verwierf Martin met zijn eerste vrouw Mia en broer Geertjan Visser telkens in een vroeg stadium werk van inmiddels gevestigde namen van de neo-avantgarde, waaronder: Piero Manzoni, Christo, Ellsworth Kelly, Joseph Beuys, Dan Flavin, Bruce Nauman, Carl Andre, Robert Morris, Sol LeWitt, Richard Long, Daniel Buren, Marcel Broodthaers, Hanne Darboven en Panamarenko.
Vanaf halverwege de jaren zeventig en na het overlijden van Mia Visser (1977), richtte Martin Visser zich met zijn tweede vrouw Joke Visser - van der Heijden op sleutelfiguren van het postmoderne tijdperk zoals: A.R. Penck, Anselm Kiefer, Sigmar Polke, Keith Haring, Jean-Michel Basquiat, Jenny Holzer, George Condo, Eugène Leroy en Daan van Golden.
Naast zijn zeer actieve rol als verzamelaar, genoot Martin Visser bekendheid als meubelontwerper van met name de beroemde slaapbank: BR02 uit 1958-1960. Ook als opdrachtgever liet Martin Visser zich niet onbetuigd: zijn inmiddels tot rijksmonument verklaarde woonhuis in Bergeijk liet hij in 1955 uitvoeren naar een ontwerp van Gerrit Rietveld, met een forse aanbouw in 1968 waarvoor Aldo van Eyck tekende.
Martin Visser, verzamelaar, ontwerper, vrije geest schetst het portret van een fascinerende figuur die zich zijn hele leven lang intens engageerde met pioniers uit de wereld van kunst en cultuur. Martin Visser paarde visie aan nieuwsgierigheid en passie aan durf en wist als zodanig in Bergeijk een betekenisvolle relatie tussen beeldende kunst, vormgeving, architectuur en levenswijze tot stand te brengen. Zo creëerde hij als het ware een inspirerend Gesamtkunstwerk.
De tentoonstelling
Werken uit zijn collectie, Vissers eigen meubelontwerpen en fotografie en modellen van de architectuur van zijn woonhuis weerspiegelen in de tentoonstelling Martin Vissers engagement met vier decennia avantgarde in de kunst en cultuur. De tentoonstelling is opgebouwd aan de hand van enkele scharnierpunten in de collectie, te beginnen in de jaren vijftig en begin jaren zestig met de sleutelfiguren Karel Appel en Piero Manzoni.
Een hoogtepunt wordt gevormd door de collectie sculpturen en werken op papier van kunstenaars geassocieerd met de Amerikaanse Minimal Art en Europese conceptuele kunst. Veel van deze sculpturen werden in Bergeijk geproduceerd. De betrokkenheid van Martin Visser met het ontstaansproces van Minimal kunstwerken heeft veel invloed gehad op de bijzonder ontvankelijke houding in Nederland voor het gedachtegoed van deze internationale stroming.
De jaren zeventig, tachtig en negentig staan in het teken van terugkeer naar (expressieve) schilderkunst van zowel Europese als Amerikaanse origine: A.R. Penck, Anselm Kiefer, Jean-Michel Basquiat en Keith Haring.
Een belangrijke plaats in de tentoonstelling is ingeruimd voor de correspondentie met kunstenaars daterend van de jaren zestig en zeventig. Een honderdtal archiefstukken is in vitrines te zien. De brieven en ansichtkaarten afkomstig van o.a. Christo, Dan Flavin, Sol LeWitt, Walter De Maria, Panamarenko en Joseph Beuys getuigen van de nauwe betrekkingen met de verzamelaar.
Wat is er te zien:
-Ruim honderd kunstwerken (schilderkunst, sculptuur, fotografie, werken op papier)
-Werken in situ van Daniel Buren, Sol LeWitt, Richard Long en Lawrence Weiner in de jaren zestig en zeventig speciaal voor Vissers huis in Bergeijk geconcipieerd, worden in het Bonnefanten opnieuw uitgevoerd.
-Acht belangrijke meubelontwerpen van Martin Visser.
-Recent gemaakte interieurfoto's van de hand van fotograaf Johannes Schwartz geven een beeld van hoe het leven temidden kunst, design en architectuur eruit kan zien. Een speciaal vervaardigde maquette geeft inzicht in de bijzondere architecturale ingrepen van Aldo van Eyck in het oorspronkelijke ontwerp van Gerrit Rietveld uit 1955.
Vele kunstenaars vertegenwoordigd in de collectie Visser vindt men terug in de verzameling van het Bonnefantenmuseum: Joseph Beuys, Marcel Broodthaers, Jan Dibbets, Sol LeWitt en Bruce Nauman.
Samenwerking met het Kröller-Müller Museum
Deze tentoonstelling wordt georganiseerd in nauwe samenwerking met het Kröller-Müller Museum, alwaar ruim 400 werken onder de noemer 'Voorheen collectie Visser' zijn ondergebracht. Het wordt de grootste bruikleenoperatie aller tijden voor het museum, met meer dan honderd kunstwerken die naar Maastricht reizen. Daarnaast is een selectie werken van de privécollectie Visser te zien, en acht meubels zijn afkomstig uit diverse privé collecties in Nederland.
In het Kröller-Müller Museum zijn in dezelfde periode ook werken van de 'Voorheen collectie Visser' te zien in de tentoonstelling Verlangen naar volmaaktheid (1 april t/m 28 oktober 2012). Het gaat hier om werken van Jenny Holzer, Anselm Kiefer, Dan Flavin en A.R. Penck.
Lezingen / Actie
Tijdens het Museumweekend (14 & 15 april) zullen twee lezingen met betrekking tot centrale thema's in de tentoonstelling plaats vinden. In samenwerking met
Spectrum Meubelen wordt een publieksactie rondom Martin Visser's beroemde Slaapbank BR02 georganiseerd.
Catalogus
Catalogus beschikbaar in de Museum Shop. Met bijdragen van: Evert van Straaten, Paula van den Bosch, Liz Kreijn, Carel Blotkamp, Paula Feldman, Guus Vreeburg, Marijke Kuper, Francis Strauven, Kris Dittel en Johannes Schwartz.
De tentoonstelling
Martin Visser, verzamelaar, ontwerper, vrije geest is te zien tijdens TEFAF 2012.
Informatie over het Kröller-Müller Museum krijgt u van Sylvia Gentenaar. Tel +31 318 59 6152 of
sylviagentenaar@kmm.nl
www.kmm.nl
Noteer alvast in uw agenda: de persbijeenkomst zal op vrijdag 9 maart om 12.00 uur in het Bonnefantenmuseum plaats vinden.
Download hier het persbericht als pdf.